Partner serwisu
25 września 2019

W wileńskiej aptece leki podaje... robot

Kategoria: Aktualności

W aptece wileńskiego miasteczka Klinik Santaros zostało wdrożone unikalne rozwiązanie technologiczne – leki podaje robot-asystent. Apteka zainwestowała w robota Consis B2 80 tys. euro. Dzięki nowej technologii placówka planuje „zaoszczędzić” miesięcznie około 54 godzin pracy. Ten czas aptekarz będzie mógł przeznaczyć na konsultacje dla klientów - podaje portal wilnoteka.lt.

W wileńskiej aptece leki podaje... robot

Robot w aptece w Klinikach Santaros został zainstalowany i zsynchronizowany z systemem komputerowym apteki przez niemiecką firmę Willach Pharmacy Solutions.

Rūta Bagdonavičienė, dyrektorka apteki mówi o ogromnym przepływie pacjentów w Klinikach Santaros i położonym obok Narodowym Centrum Raka. Każdego roku leczy się tu ambulatoryjnie około 1 miliona pacjentów.

„Na znalezienie i przyniesienie leku aptekarz traci bardzo dużo czasu. Klienci ponadto chcą nie tylko kupić lek, ale też zasięgnąć porady” – mówi R. Bagdonavičienė.

Dyrektorka apteki wyraziła nadzieję, że robot-konsultant znacznie ułatwi pracę aptekarza. Według niej, komunikacja farmaceuty z robotem nie będzie stanowiła problemu. Wygląda to następująco: w momencie, kiedy dane wprowadzane są do systemu, robot otrzymuje informację, że aptekarz z konkretnego stanowiska pracy potrzebuje konkretnego leku.

Szacuje się, że aptekarz, sprzedając jednemu pacjentowi średnio trzy leki, na ich znalezienie i przyniesienie traci około 120 sekund. Robot Consis B2 pracę tę wykonuje dwukrotnie szybciej.

Andrzej Wasilewski, jeden z szefów Willach Pharmacy Solutions mówi, że analogiczne rozwiązania technologiczne wdrożone są w aptekach m.in. na rynku niemieckim, holenderskim, brytyjskim, hiszpańskim, francuskim, norweskim, włoskim, podobne są też w Polsce.

„Jeżeli wcześniej około 30-40 procent czasu aptekarz poświęcał konsultacji klienta, a ponad połowę – na poszukiwanie leku, to teraz może się on skoncentrować głównie na kliencie” – mówi Andrzej Wasilewski i dodaje, że analogiczne rozwiązania przenikają też do innych segmentów, pozwalają bowiem więcej czasu poświęcić pracy intelektualnej, a pracę mechaniczną i fizyczną wykonują roboty.

Na podstawie: madeinvilnius.lt, delfi.lt

źródło: wilnoteka.lt
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ