Kalkulator dni płodnych nie tylko dla kobiet
Wyznaczanie okresu owulacji i fazy płodnej w trakcie cyklu miesiączkowego nie musi leżeć po stronie kobiety. Zaangażowany w życie seksualne mężczyzna może brać czynny udział w procesie planowania ciąży lub jej zapobiegania. Wystarczy, że skorzysta z kalkulatora dni płodnych.

Kalkulator dni płodnych dla mężczyzn
Zaangażowanie mężczyzny w proces naturalnego planowania rodziny z pewnością doceni każda partnerka. W wymarzonym zajściu w ciążę lub dalszym skutecznym zapobieganiu jej pomoże wyznaczanie okresu owulacji i fazy płodnej cyklu kobiety. Zbliżenia seksualne w dni niepłodne i poza owulacją zmniejszają prawdopodobieństwo zapłodnienia. Aby wyznaczyć te kluczowe momenty w miesiącu, kiedy może dojść do poczęcia lub szansa na to jest minimalna, warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi. Jedną z metod jest kalkulator dni płodnych, stanowiący swego rodzaju algorytm matematyczny, dokonujący obliczeń najczęściej na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz długości cyklu miesiączkowego. Korzystanie z narzędzia nie sprawia większych trudności, jednak niezbędna jest do tego wiedza na temat cyklu miesięcznego kobiety, aby wprowadzić do mechanizmu wymagane dane. Kalkulator dni płodnych występuje w różnych formach, najczęściej jednak zainteresowane osoby korzystają z wersji internetowych.
Męska płodność
Płodność dojrzałego mężczyzny jest stała, w odróżnieniu od zdolności do reprodukcji kobiet. Umiejętność wytwarzania w jądrach męskich komórek rozrodczych, czyli plemników, jest niezmienna od okresu dojrzewania płciowego aż do późnej starości. Mogą jednak zaburzać ją różnorodne stany patologiczne. Wśród najczęstszych lekarze wymieniają choroby metaboliczne, zaburzenia hormonalne, długotrwałe stosowanie używek i środków farmakologicznych czy urazy okolicy krocza. Ograniczająco na płodność może wpłynąć, chociażby, noszenie ciasnej i wykonanej z nieodpowiedniego materiału bielizny.
Istotną rolę w procesie poczęcia dziecka i jego zdrowia ma kondycja psychofizyczna mężczyzny. Od jakości jego nasienia w dużej mierze zależy powodzenie reprodukcyjne. Ze względu na fakt, że spermatogeneza, czyli zjawisko wytwarzania i dojrzewania gamet męskich, trwa blisko 3 miesiące, przygotowywania do ciąży warto rozpocząć co najmniej 90 dni przed planowanym zapłodnieniem. Ważna jest m.in. zdrowa dieta, składająca się z warzyw, owoców i innych artykułów spożywczych, bogatych w białko, węglowodany, tłuszcze nienasycone, witaminy i minerały, takie jak cynk, selen czy kwas foliowy. Ponadto warto każdego dnia zapewnić organizmowi odpowiedni poziom aktywności fizycznej, odstawić używki i zminimalizować czynniki stresogenne.
Komentarze