Partner serwisu
09 grudnia 2019

Czeka nas poważna epidemia grypy?

Kategoria: Aktualności

W sezonie grypowym 2018/2019 zanotowano 4 491 879 zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. 150 osób zmarło (trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim), ponad 17 tysięcy było z powodu tej choroby hospitalizowanych. W drugim tygodniu listopada tego roku zanotowano już ponad 110 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Grypie i jej powikłaniom można zapobiegać. Niestety, na profilaktykę decyduje się niecałe 4% Polaków.

Czeka nas poważna epidemia grypy?

Nie wszyscy leczą się u lekarza

Jak uważają eksperci, liczby dotyczące zachorowań, zgonów oraz hospitalizacji z powodu grypy nie odpowiadają do końca prawdzie: wiele osób decyduje się na leczenie w domu, bez pomocy lekarza, co może zwiększać możliwość powstania poważnych powikłań. Zgony, szczególnie osób starszych, w okresie zimowym, mogą wynikać z zaostrzenia chorób przewlekłych, na przykład chorób serca i być konsekwencją zachorownia na grypę. Zgon taki, nie będzie przypisany grypie, choć ona jest pierwotną przyczyną śmieci.

Powikłania pogrypowe

Najczęstszym powikłaniem grypy są: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Powikłania neurologiczne znacznie częściej zdarzają się u dzieci, zaś powikłania związane z układem krążenia – u dorosłych. Do tych powikłań można zaliczyć na przykład zapalenie mięśnia sercowego, zawał serca i wylew.  Wirus grypy toruje drogę bakteriom, po grypie, w ciągu siedmiu dni, mogą się pojawić zakażenia bakteryjne, np. gronkowcowe lub pneumokokowe.

– Grypa należy do chorób układu oddechowego, choć w rzeczywistości jest chorobą ogólnoustrojową – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – W przypadku grypy objawy ogólne są dominujące i najczęstszy z nich to wysoka gorączka, sięgająca nawet 39-40 stopni. Objawy nieżytu gardła, nosa i kaszel występują dość rzadko. Bez odpowiednich badań laboratoryjnych nie można odróżnić grypy od przeziębienia.

W przypadku niewielkich objawów  – zostań w domu

– W przypadku objawów nienasilonych, kiedy chory nie jest osobą z grupy ryzyka, czyli na przykład seniorem, kobietą w ciąży, osobą z chorobą przewlekłą, można leczyć się w domu objawowo, pamiętając jednocześnie o odpowiednim nawodnieniu – mówi w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl profesor Antczak – Sytuacja jednak znacznie się komplikuje, kiedy objawy nasilają się, trwają długo lub dochodzi do powikłań, które mogą wystąpić nawet u osób zdrowych i młodych.  W takiej sytuacji konieczne jest podanie leków przeciwwirusowych. Jednak znacznie skuteczniejszą metodą i jednocześnie jedną profilaktyką grypy są szczepienia ochronne. Należy je odnawiać co sezon, aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę.

Szczepionki przeciw grypie

Szczepienie refundowane jest dostępne dla osób powyżej 65 roku życia. Szczepionka chroni osobę zaszczepioną przede wszystkim przed powikłaniami grypy. Jeśli jednak nawet po szczepieniu wystąpi grypa, to ma ona znacznie łagodniejszy przebieg oraz, co najważniejsze, pozwoli uniknąć groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

– Szczepienia przeciw grypie są bardzo bezpieczne. Objawy anafilaktyczne, o które najczęściej pytają pacjenci, występują 1 raz na 1 320 000 zaszczepionych, w tym przeciw grypie. Najczęstszy objaw niepożądany to ból w miejscu wstrzyknięcia, czasem gorączka – mówi profesor Adam Antczak – Sama szczepionka nie może wywołać choroby, gdyż zawiera albo martwego wirusa, albo jego fragmenty. Dostępna w Polsce szczepionka jest szczepionką czterowalentną, czyli obejmuje 4 wirusy grypy, które, według analiz WHO, będą w danym sezonie występować na naszej półkuli północnej. Od tego roku dzieci i młodzież od 3 do 18 roku życia mogą również otrzymać szczepionkę donosową – ta jest szczepionkę zawierającą żywego osłabionego wirusa (tzw. szczepiona atenuowana).

Przeciwwskazania do szczepienia przeciw grypie

Wbrew fałszywym przekonaniom, grup osób które nie mogą się szczepić jest naprawdę bardzo mało. Do bezwzględnych przeciwskazań należą: rzadko występująca anafilaktyczna nadwrażliwość na białko jaja kurzego, antybiotyki używane w procesie produkcji lub inne składniki szczepionki, ostre choroby gorączkowe, ostre choroby o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu, bez względu na to, czy towarzyszy im gorączka, czy też nie.

Jednak w każdym z wymienionych wyżej przypadków konieczna jest konsultacja z lekarzem. Może się okazać, że szczepienie przeciw grypie jest potrzebne, szczególnie jeśli w przypadku zachorowania może dojść do groźnych powikłań dla życia.

Wskazania do szczepienia

Wskazań do szczepienia jest bardzo wiele i najłatwiej powiedzieć, iż szczepić się powinni wszyscy. Szczepienie przeciw grypie wskazane jest dla kobiet planujących ciążę oraz będących w ciąży, gdyż ewentualne zachorowanie może skończyć się przedwczesnym porodem lub poronieniem.

Szczepić powinny się przede wszystkim osoby powyżej 55 roku życia oraz zdrowe dzieci od ukończenia 6 miesiąca życia do 18 roku życia, a także osoby pracujące z seniorami (w tym wolontariusze) oraz mające częsty kontakt z dziećmi do 6 miesiąca życia (także członkowie rodziny). Jeśli w najbliższym otoczeniu znajdują się osoby niemogące się zaszczepić, wtedy szczepienie rodziny pozwala stworzyć tak zwaną strategię kokonu, czyli ochrony osoby niezaszczepionej przed wirusem poprzez ograniczenie jego rozprzestrzeniania się.

Szczepienie przeciw grypie jest szczególnie ważne dla osób cierpiących z powodu chorób przewlekłych, zarówno dzieci, jaki i dorosłych, chorujących  na niewydolność układu oddechowego, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową (zwłaszcza po przebytym zawale serca), niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy, choroby wątroby, choroby metaboliczne, w tym cukrzycę, choroby neurologiczne i neurorozwojowe. O tym szczepieniu nie mogą zapominać osoby po transplantacji oraz o obniżonej odporności, chorzy na nowotwory układu krwiotwórczego.

– Na szczepienie nigdy nie jest za późno – przypomina profesor Adam Antczak– Można się szczepić od września do kwietnia, ale ponieważ wirusy grypy zmieniają się co roku, konieczne jest coroczne powtarzanie szczepienia.  Tylko wtedy możemy mieć pewność, że uchronimy się przed groźnymi dla życia powikłaniami i bardzo nieprzyjemną, poważną chorobą, jaką jest grypa.

źródło: newsrmtv.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ