Partner serwisu
15 stycznia 2020

Wytwórca szczepionki przeciw HPV potrzebuje 2 lata na wyprodukowanie i zabezpieczenie odpowiedniej ilości produktu do realizacji powszechnego programu szczepień

Kategoria: Aktualności

7 stycznia 2020 roku na stronie Sejmu RP udostępniono odpowiedź wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego na interpelację poselską w kwestii braku szczepionek Gardasil i Gardasil 9 przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV). Przyczyny ograniczonej dostępności na polskim rynku produktu leczniczego Gardasil oraz Gardasil 9 związane są z gwałtownym wzrostem zainteresowania szczepieniami przeciw HPV na świecie, w tym zwiększającą się liczbą narodowych programów szczepień oraz obejmowaniem tymi programami także chłopców, przy ograniczonych możliwościach produkcyjnych wytwórcy, jak również zakończenia produkcji tej szczepionki przez inną globalną firmę.

Wytwórca szczepionki przeciw HPV potrzebuje 2 lata na wyprodukowanie i zabezpieczenie odpowiedniej ilości produktu do realizacji powszechnego programu szczepień

Jak poinformował wytwórca szczepionki, jej produkcja trwa 2 lata i nie ma możliwości w krótkim czasie nagle zwiększyć jej dostawy na rynek. Firma poinformowała ministra zdrowia, że w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby tych państw, które szczepienia te wprowadziły do swoich kalendarz szczepień jako obowiązkowe.

Firma poinformowała również Ministra Zdrowia, że gdyby Polska przyjęła szczepienia na HPV do kalendarza szczepień ochronnych, potrzebuje 2 lata na wyprodukowanie i zabezpieczenie odpowiedniej ilości produktu dla populacji w Polsce. Zadeklarowała jednak, iż mając na uwadze fakt, że nie informowała dotychczas o możliwych problemach, dostarczy odpowiednią ilość szczepionki na dokończenie schematu szczepień dla osób, które rozpoczęły szczepienia w 2019 roku. Dotyczyć to ma zarówno pacjentów, uczestniczących w samorządowych programach szczepień ochronnych przeciw wirusowi HPV jak i tych, którzy rozpoczęli takie szczepienia indywidualnie.

Jednocześnie poinformowano Naczelną Izbę Lekarską oraz Naczelną Izbę Aptekarską o zaistniałej sytuacji i zalecono nie rozpoczynanie szczepień nowych pacjentów z uwagi na fakt, że podmiot odpowiedzialny poinformował, że nie zabezpieczy potrzeb nowych pacjentów w 2020 roku.

W Europie zarejestrowane są 3 szczepionki przeciw HPV: Cervarix, Gardasil oraz Gardasil 9.

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ