Partner serwisu
01 kwietnia 2020

Jak postępować w przypadku urazów?

Kategoria: Aktualności

Kontuzje układu ruchu mogą zdarzyć się w niemal każdej sytuacji w ciągu dnia. Zwykle są to urazy niskoenergetyczne, czyli takie, które powstały wskutek działania niewielkiej siły. Zaliczamy tutaj przypadkowe upadki, skręcenia i zwichnięcia kończyn, które są częstą przyczyną wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu. Do urazów wysokoenergetycznych zaliczamy te doznane podczas treningu na siłowni, uprawiania sportów ekstremalnych i wyczynowych. Są one o wiele groźniejsze i mogą nieść za sobą poważne powikłania.

Jak postępować w przypadku urazów?

Zaopatrz ranę i tamuj krwawienie

Jeżeli wskutek urazu dojdzie do naruszenia ciągłości skóry, należy zacząć od zaopatrzenia krwawiącego obszaru. Znaczna utrata krwi może prowadzić do szybkiego spadku ciśnienia, wystąpienia wstrząsu i utraty świadomości. Bardziej obfite krwawienia zazwyczaj dotyczą uszkodzenia naczyń tętniczych, które na szczęście zdarzają się rzadziej. Trudne do zaopatrzenia i groźne w skutkach mogą być krwawienia w przypadku złamania kończyny lub miednicy. W takich sytuacjach ważna jest szybka reakcja – pierwsze, o czym należy pamiętać, to ucisk miejsca krwawienia. W nieprzewidzianych  sytuacjach możemy użyć do tego np. paska od spodni, zaciśniętego na kończynie powyżej miejsca zranienia.

Na co dzień mamy jednak znacznie częściej do czynienia z krwawieniem żylnym, które jest powolne, a krew o ciemnoczerwonym zabarwieniu sączy się powoli. W takim przypadku pierwsza pomoc polega na przemyciu rany przy użyciu soli fizjologicznej lub czystej wody oraz założeniu jałowego opatrunku uciskowego. Bardzo ważne jest obserwowanie rany i jeśli zauważymy, że krew przesiąka przez założony opatrunek, powinniśmy dołożyć kolejną warstwę, ale nie zdejmować poprzedniej. W przypadku głębokich ran zadbajmy o szybkie dostarczenie poszkodowanego do szpitala, ponieważ prawdopodobnie wymaga chirurgicznego zaopatrzenia rany. Płytkie, czyste rany powinny zagoić się samoistnie w ciągu kilku dni.

Unieruchomienie kończyny

W przypadku gdy podejrzewamy złamanie kości lub uraz stawu, podstawą jest unieruchomienie uszkodzonej kończyny. Można to zrobić, wykonując opatrunek bandażowy (bandażem, czystym kawałkiem ubrania) i usztywniając przy użyciu jakiegokolwiek dostępnego i odpowiedniego do tego przedmiotu, np. fragmentu drewnianej deski lub po prostu z użyciem drugiej kończyny. Zapobiega to niekontrolowanym ruchom kości i przemieszczeniu się złamania oraz uszkodzeniom sąsiadujących struktur. W przypadku złamań obowiązuje zasada unieruchomienia uszkodzonej kości wraz z dwoma sąsiadującymi stawami np. gdy doszło do złamania kości przedramienia, unieruchamiamy zarówno staw łokciowy, jak i nadgarstek. Jeżeli uszkodzeniu uległ staw, unieruchomienie powinno objąć obydwie tworzące go kości. Kolejnym krokiem powinien być szybki transport zranionej osoby do placówki medycznej, gdzie wykonane zostanie zdjęcie RTG, pozwalające ocenić rodzaj uszkodzenia i zastosować adekwatne leczenie.

Leczenie bólu po urazie

Ból jest naturalnym objawem, który może występować nawet w konsekwencji niewielkiego urazu. Zazwyczaj pojawia się bezpośrednio po odniesionej kontuzji i może utrzymywać się kilka dni po urazie. Natomiast niepokojące jest nieustępowanie bólu, pomimo wdrożonego leczenia oraz ból nasilający się w czasie. Aby zmniejszyć dolegliwości, można zastosować chłodzące okłady w miejscu urazu. Do tego celu można użyć specjalnych maści, które działają przeciwbólowo i zmniejszają obrzęk powstały w miejscu urazu. Takie działanie ma DIP RILIF, który dzięki skojarzonemu działaniu pomaga zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości.

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ