Partner serwisu
29 czerwca 2020

Spójność i powtarzalność procesów w branży Advanced Technologies and Life Sciences (ATLS)

Kategoria: Aktualności

Technologia idzie do przodu, nie czeka. Dotyczy to niemal każdego aspektu życia codziennego, a w szczególności przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, spożywczego czy wielu innych, które można określić mianem ATLS. Technologia jest obecna we wszystkich obszarach naszej działalności, od bezpiecznego odkrywania i eksploatacji - ropa i gaz, poprzez biotechnologię, farmację, po energię alternatywną i technologie cyfrowe. Dzisiejsze czasy to rewolucja we wszystkich procesach produkcyjnych i nie trzeba do tego nikogo przekonywać.

Spójność i powtarzalność procesów w branży Advanced Technologies and Life Sciences (ATLS)

W jaki sposób spójność i cykliczność procesów technologicznych ma wpływ na polepszanie metod wytwarzania półproduktów, produktów, a co za tym idzie coraz lepsze wyniki finansowe firm?

Niezwykle ważnym jest by każdy proces realizowany był w sposób optymalny, a jednocześnie przebiegał spójnie i niezmiennie, dając przy tym jak największą efektywność realizowanego planu. Branża ATLS to katalizator zmian, sygnalizacja innowacyjności w przemyśle. Łączenie postępu techniki, logistyki, w aspekcie nowoczesnych technologii przy minimalizacji zasobów ludzkich oraz spójności, stymulowaniu badań i rozwoju, a także przekształcenie doświadczeń w nowoczesne technologie ma wpływ na naszą przyszłość. Aby utrzymać wysoki poziom rentowności, firmy usprawniają i zwiększają wydajność swoich zakładów i mimo różnorodności prowadzonej produkcji ujednolicają procesy. Jednym z nich jest produkcja seryjna (tzw. procesy „batch-owe”) powszechna w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym. Proces ten musi spełniać określone standardy jakości lub zmiany w procesie i przebiegać zgodnie z wytycznymi tzw. dobrymi praktykami wytwarzania GMP (Good Manufacturing Practice). I tak zachowanie niezmiennej, wysokiej jakości produktu dla wszystkich metod, przy szybkim i skutecznym reagowaniu na zmieniające się warunki rynkowe, spełnienie aktualnych norm prawnych i pełne wykorzystanie zakładu produkcyjnego, to współczesne wymagania dotyczące takich procesów. Co istotne, ze względu na szereg pojedynczych procesów bardzo małe zmiany parametrów mogą mieć wpływ na wszelakie odchylenia od optymalnych norm, jak również wpłynąć na jakość i ilość wytwarzanego produktu. Dlatego też kluczowym jest zachowanie ich cykliczności i powtarzalności.

W procesach produkcyjnych obserwujemy także, że media technologiczne, bez których prowadzenie właściwej i stabilnej pracy jest niemożliwe, podlegają zasadom ujednolicenia i powtarzalności. Powietrze, azot, woda, para czy energia elektryczna to kluczowe czynniki w pozyskaniu właściwej efektywności i stabilności pracy, a ich prawidłowe wykorzystanie przekłada się również, na jakość prowadzonego procesu, otrzymanego produktu, czy na niższe koszty działalności.

Maszyny i urządzenia wykorzystywane w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, czy spożywczym, mimo iż dobierane dla różnej skali produkcji, czy odmiennych warunków i przebiegu pojedynczych procesów, a także norm legislacyjnych, często charakteryzują się pewnym podobieństwem, powtarzalnością. Podstawowe wyposażenie instalacji w branży ATLS to rurociągi przesyłowe, urządzenia filtracyjne, mieszalniki, zbiorniki (silosy), reaktory, wymienniki ciepła, zasobniki, urządzenia do transportu pneumatycznego, urządzenia odpylające, suszarki czy pompy. Często mamy tu do czynienia z transportem materiałów sypkich, charakteryzującym się wysokim poziomem wybuchowości. Niezbędne jest w tym aspekcie stosowanie sprawdzonych i spójnych rozwiązań zabezpieczeń, automatyki czy detektorów pomiarowych jak: zawory odcinające, kontrolne czy zawory bezpieczeństwa.

Procesy ATLS cechują restrykcyjne wymagania w aspekcie norm prawnych i dopuszczenia na rynek. Utrzymanie spójności procesów produkcyjnych, precyzji i kontroli jakości związanej z produkcją, to podstawa do wprowadzenia jak najlepszego produktu na rynek. O rozwoju produktu i procesu decyduje nie tylko zachowanie wysokiego poziomu procesów technologicznych, ale również czynniki wynikające ze specyfiki społeczno-gospodarczej. Zatem w kontekście żywności i leków korzystnym jest uwzględnienie restrykcyjnych przepisów i norm m.in. REACH (Registration, Evaluation, Authorisation of Chemicals), FDA (Food and Drug Administration), czy EMA (European Medicines Agency’s). A w celu zachowania spójności na instalacjach należy stosować wspomniane dobre praktyki wytwarzania. Firmy muszą oczywiście zwracać uwagę na przepisy środowiskowe i dotyczące bezpieczeństwa jak i na wymogi w zakresie dokumentacji (obowiązujące certyfikaty prawne, ISO, czy OHSAS). Dzięki spełnieniu powyższych wymagań, dysponując odpowiednimi zasobami wiedzy i infrastrukturą, firmy są w stanie dostarczyć najlepsze i najbardziej konkurencyjne produkty.

Sprostanie wymogom i przepisom nie jest zadaniem łatwym. Dlatego też cennym jest doświadczenie, spójność i efektywność w zarządzaniu we wszystkich fazach projektowania. Dodatkowo dotrzymanie zgodności z kompleksowymi wytycznymi oraz zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, prowadzi do osiągnięcia sukcesu. Firmy branży ATLS nie zawsze same posiadają te atuty, a mimo to ważnym jest by dążyły do tego, aby każda faza procesu przebiegała jak najbardziej ekonomicznie, nowatorsko oraz spójnie. Pomocą mogą służyć doświadczone i renomowane firmy inżynieryjne, posiadające wykwalifikowaną kadrę, wieloletnie doświadczanie w wykonywaniu kompleksowych inwestycji, przyczyniające się zarówno do spójności i powtarzalności procesów, jak również do biznesowego i konkurencyjnego podejścia klientów ATLS.

 

Tagi: ATLS, Fluor, REACH, ISO
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ