Partner serwisu
04 września 2020

Po zastosowaniu dapagliflozyny stwierdzono zmniejszenie o 39% ryzyka niewydolności nerek i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych lub nerkowych u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek w badaniu fazy III

Kategoria: Aktualności

Dapagliflozyna jest pierwszym lekiem z grupy inhibitorów SGLT2, który spowodował istotne wydłużenie przeżycia w badaniu oceniającym nerkowe punkty końcowe u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek z cukrzycą typu 2 i bez.

Po zastosowaniu dapagliflozyny stwierdzono zmniejszenie o 39% ryzyka niewydolności nerek i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych lub nerkowych u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek w badaniu fazy III

Na podstawie szczegółowych wyników przełomowego badania fazy III DAPA-CKD wykazano, że dapagliflozyna dodana do standardowego leczenia prowadziła do zmniejszenia częstości występowania złożonego punktu końcowego pogorszenia czynności nerek lub ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych lub nerkowych o 39% w porównaniu z placebo (p<0,0001) u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (ang. chronic kidney disease, CKD) w stopniu 2-4 i ze zwiększonym wydalaniem albumin. Uzyskano podobne wyniki u pacjentów z cukrzycą typu 2 i bez tej choroby. CKD jest poważnym, postępującym stanem polegającym na pogarszaniu się wydolności nerek, który występuje u 700 milionów osób na całym świecie1,2. U wielu pacjentów pozostaje niezdiagnozowana3,4. Jej najczęstszymi przyczynami są cukrzyca, nadciśnienie and kłębuszkowe zapalenie nerek5.

Pierwszorzędowy złożony punkt końcowy obejmował: długotrwałe pogorszenie szacunkowego wskaźnika przesączania kłębuszkowego (ang. estimated glomerular filtration rate, eGFR) o ≥50%, pojawienie się schyłkowej niewydolności nerek (ang. end-stage kidney disease, ESKD) oraz zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych lub nerkowych. Redukcja ryzyka bezwzględnego (ang. absolute risk reduction, ARR) wyniosła 5,3% w okresie udziału w badaniu, którego mediana wynosiła 2,4 roku. W badaniu osiągnięto ponadto wszystkie drugorzędowe punkty końcowe, w tym w szczególności uzyskano zmniejszenie liczby zgonów z dowolnej przyczyny o 31% (ARR = 2,1%, p=0,0035) w porównaniu z placebo.

Bezpieczeństwo i tolerancja dapagliflozyny były zgodne z dobrze znanym profilem bezpieczeństwa leku. W badaniu u pacjentów leczonych dapagliflozyną wystąpiło mniej ciężkich zdarzeń niepożądanych niż w grupie placebo (odpowiednio 29,5% wobec 33,9%). W grupie dapagliflozyny nie stwierdzono żadnych przypadków cukrzycowej kwasicy ketonowej, natomiast obserwowano ją u dwóch pacjentów w grupie placebo.

Szczegółowe wyniki badania DAPA-CKD zaprezentowano w niedzielę 30 sierpnia tego roku podczas kongresu ESC Congress 2020 – The Digital Experience.

Przewlekła choroba nerek
CKD to ciężki, postępujący stan polegający na pogarszaniu się wydolności nerek (o którym świadczy zmniejszona wartość eGFR i/lub obecność markerów uszkodzenia nerek w okresie 2-3 co najmniej trzech miesięcy), który występuje u prawie 700 milionów ludzi na całym świecie, z których wielu pozostaje niezdiagnozowanych1-4. Najczęstszymi przyczynami CKD są cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i kłębuszkowe zapalenie nerek5. W najcięższej postaci, zwanej ESKD, uszkodzenie nerek and pogorszenie wydolności nerek postępują do stopnia, w którym konieczne są dializy lub przeszczepienie nerki6. Większość pacjentów z CKD umiera z przyczyn sercowo-naczyniowych przed osiągnięciem stadium ESKD7.
 

DAPA-CKD
DAPA-CKD jest międzynarodowym, wieloośrodkowym, randomizowanym badaniem prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby, obejmującym 4304 pacjentów, mającym na celu ocenę skuteczności stosowania dapagliflozyny w dawce 10 mg w porównaniu z placebo u pacjentów z CKD stopnia 2-4 i ze zwiększonym wydalaniem albumin w moczu, z cukrzycą typu 2 i bez tej choroby. Dapagliflozyna jest podawana raz na dobę w uzupełnieniu do leczenia standardowego. Złożonym pierwszorzędowym punktem końcowym jest pogorszenie czynności nerek lub ryzyko zgonu (zdefiniowane jako łącznie: pogorszenie eGFR o ≥50%, pojawienie się ESKD i zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych lub nerkowych). Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały czas do pierwszego wystąpienia złożonego nerkowego punktu końcowego (długotrwałe zmniejszenie EGFR o ≥50%, ESKD i zgon z przyczyn nerkowych), zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych lub hospitalizację z powodu niewydolności serca oraz zgon z dowolnej przyczyny. Badanie przeprowadzono w 21 krajach i jego ogólne wyniki ogłoszono w lipcu 2020 r.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ