Partner serwisu
09 grudnia 2020

INVICTA: możemy przeprowadzić nawet 8000 testów na dobę

Kategoria: Aktualności

Epidemiolodzy są zgodni, że najlepszym sposobem walki z pandemią jest testowanie na szeroką skalę. Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA dzięki automatyzacji procesu diagnostycznego oraz zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, są w stanie przeprowadzić nawet 8000 badań na koronawirusa w ciągu 24 h. Ta liczba to średnio 20%* wszystkich testów, realizowanych w Polsce przez dobę.

INVICTA: możemy przeprowadzić nawet 8000 testów na dobę

Wykonywanie jak największej liczby testów na COVID-19 pozwala odzwierciedlić stan epidemii i podjąć odpowiednie działania, szczególnie w obecnym momencie, gdy dynamika nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem istotnie przyspieszyła i o zachorowaniach dobowych otrzymujemy raporty w dziesiątkach tysięcy, zaś o zgonach –w setkach. Eksperci twierdzą, że testowanie objawowych pacjentów, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jak wynika z danych zawartych w nowych rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, zdecydowana większość chorych (80proc.) przechodzi zakażenie SARS-CoV-2 w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy. Istnieje zatem spora grupa osób, która może być nosicielem wirusa, a nie jest tego świadoma. Dlatego tak istotny jest rozwój możliwości diagnostycznych, a konkretniej mówiąc zwiększenie przepustowości laboratoriów i liczby wykonywanych testów oraz upowszechnienie możliwości testowania na własną rękę.

Jaki test wybrać?

Laboratoria zwykle wykonują dwa rodzaje testów na COVID-19: genetyczne oraz serologiczne. Testy genetyczne wykrywają obecność RNA wirusa, a serologiczne pozwalają na znalezienie jego przeciwciał. Testy genetyczne są znacznie droższe od serologicznych. Warto jednak wiedzieć, że tylko test genetyczny jest w stanie dać jednoznaczny wynik dotyczący zakażenia. Testy serologiczne skupiają się bowiem na wykrywaniu przeciwciał wytworzonych przez zakażony organizm, ale ich obecność można potwierdzić dopiero po upływie od 5 do 21 dni, od momentu wystąpienia objawów. Natomiast po około 5-7 dniach od zakażenia, możliwe jest wykrycie RNA wirusa SARS-CoV-2 w badaniu genetycznym. W tym celu stosowana jest metoda Real-Time PCR, potwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia.

Automatyzacja procesów diagnostycznych

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne INVICTA od ponad 15 lat specjalizuje się w diagnostyce genetycznej. Posiada największe laboratorium genetyczne na Pomorzu. Dzięki wysokiej robotyzacji procesów diagnostycznych, laboratorium jest w stanie wykonać 8000 testów na dobę. –  Widoczny w Polsce wzrost zakażeń skłonił nas do wprowadzenia zmian w działaniu laboratorium i wprowadzenia robotyzacji i automatyzacji w procesie diagnostyki. Medyczne Laboratorium Diagnostyczne INVICTA dysponuje wysokiej jakości sprzętem, dzięki temu jesteśmy w stanie przebadać aż do 8 tysięcy próbek na dobę – mówi Agnieszka Staniszewska, rzecznik prasowy  INVICTA.

Dzięki wysokiej przepustowości laboratorium pacjenci mogą z dnia na dzień umówić się na test i już po 24 godzinach otrzymać wynik. To bardzo ważna informacja szczególnie dla osób pracujących. System działa bowiem w taki sposób, ze pacjent zostaje objęty kwarantanną automatycznie przy zleceniu przez lekarza, badania na COVID-19. Dla wielu osób oznacza to niemożność wykonywania zawodu i odcięcie części dochodu.  

Jakość i  bezpieczeństwo badań

Badania molekularne realizowane przez Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA umożliwiają wykrycie nawet do dwóch kopii wirusa w próbce. Wysokospecjalistyczne testy pozwalają jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć aktywne zakażenie. Zespół ponad 70 naukowców i diagnostów laboratoryjnych dba o najwyższe standardy jakościowe wykonywanych badań oraz pracuje nad swoim wkładem naukowym do świata diagnostyki laboratoryjnej. – W INVICTA opracowaliśmy nasz zestaw pobraniowy, który dezaktywuje wirusa w probówce i jednocześnie utrwala jego RNA. Dzięki temu możemy bezpiecznie pobrać wymaz z gardła i nosa od pacjenta. Badanie molekularne realizujemy w oparciu o metodę rtPCR, zgodnie z protokołem rekomendowanym przez WHO. Z każdą próbką wykonywane są kontrole wewnątrzlaboratoryjne, potwierdzające integralność oraz poprawność oznaczenia podczas całego procesu badania, jest to tzw. kontrola ciągła w serii jednoczesnej – tłumaczy mgr Dominika Drzewiecka, diagnosta laboratoryjny w Laboratorium Biologii Molekularnej INVICTA.

Warto dodać, że laboratorium bierze udział w międzynarodowych kontrolach jakości dla ośrodków testujących w kierunku COVID-19, zaś wyniki testów zostały potwierdzone przez uznane organizacje, w tym PZH, a stosowane testy posiadają międzynarodowy certyfikat CE IVD.

Testy na COVID-19 w INVICTA –  bezpłatnie ze skierowaniem lub odpłatnie

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne INVICTA wykorzystując swój zakres możliwości diagnostycznych, wykonuje testy bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu oraz odpłatnie (bez skierowania), oferując jedną z niższych cen rynkowych. – Nasze laboratorium współpracuje również z innymi laboratoriami znajdującymi się w całej Polsce. Poza wymazami pobranymi  w naszych własnych punktach, do laboratorium trafiają również wymazy pobrane od pacjentów w szpitalach. Wysoka przepustowość laboratorium daje gwarancję szybkiej i efektywnej współpracy z naszym laboratorium, które tworzy zespół wysoko wykwalifikowanych ekspertów, naukowców, diagnostów laboratoryjnych oraz lekarzy genetyków – mówi Agnieszka Staniszewska, rzecznik prasowy  INVICTA.

* średni dzienny wynik z ostatnich 4 tygodni na przestrzeni listopada 2020 roku

źródło: newseria.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ