Partner serwisu
26 stycznia 2021

Integracja IT-OT otwiera nowe możliwości

Kategoria: Aktualności

Nowy system operacyjny (exOS) typu crossover umożliwia użycie dowolnego kodu Linux’owego w systemach B&R. Zapewnia to producentom maszyn niespotykaną dotąd swobodę w projektowaniu rozwiązań w zakresie automatyzacji. Kod napisany w językach wysokiego poziomu, takich jak C++, Python i JavaScript, można łatwo zintegrować z aplikacją maszyny.

Integracja IT-OT otwiera nowe możliwości

Dzięki ulepszonemu połączeniu crossover między Linux’em a systemem operacyjnym Automation Runtime firmy B&R, działającym w czasie rzeczywistym, programiści mogą pisać, kompilować i debugować swój kod w wybranym przez siebie zintegrowanym środowisku programistycznym (IDE), a następnie łatwo go wczytywać i uruchamiać w systemie sterowania. Otwiera to nowe możliwości wdrażania zaawansowanych rozwiązań w zakresie automatyzacji, przewidzianych w koncepcji Industry 4.0 i Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). exOS umożliwia na przykład wykonywanie algorytmów uczenia maszynowego. Model Tensorflow ML może działać w systemie Linux na komputerze Automation PC i odbierać dane maszyny ze sterownika PLC X20 za pośrednictwem interfejsu API exOS. Tego typu rozwiązanie w zakresie uczenia maszynowego może być wykorzystane do optymalizacji konserwacji maszyn.

Jedno centralne narzędzie inżynierskie

Programiści mogą tworzyć kod przeznaczony dla systemów Linux’owych za pomocą preferowanego narzędzia, takiego jak Eclipse lub Visual Studio, a następnie importować go do systemu B&R jako pakiet exOS. Dzięki temu Automation Studio może służyć jako centralne narzędzie inżynierskie. Zarządzanie rozwiązaniami programistycznymi i usuwanie z nich błędów staje się znacznie szybsze i mniej skomplikowane. Uruchomienie maszyny nie wymaga już żadnych dodatkowych narzędzi.

Funkcje technologii informatycznej (IT) w Linux’ie mogą być dystrybuowane i obsługiwane przy użyciu ustalonych narzędzi i przepływów pracy technologii operacyjnej (OT). Do zainstalowania niezbędnego oprogramowania w przypadku serwisu lub wymiany sprzętu nie jest konieczna specjalistyczna wiedza. exOS oferuje również szereg funkcji diagnostycznych potrzebnych do instalacji i wykonania programu. System B&R zapewnia użytkownikowi spójny rejestr wszystkich komunikatów o błędach, zarówno z systemu operacyjnego sterownika, jak i systemu Linux.

Wysokiej klasy interfejs

exOS zawiera łatwy w obsłudze interfejs (API) umożliwiający bardzo sprawną wymianę danych. API zapewnia łatwą, buforowaną transmisję danych procesowych pomiędzy systemem operacyjnym sterownika a systemem Linux. Dane są przesyłane w sposób ciągły w przedziale milisekundowym. Aby zsynchronizować wykonywanie, aplikacje mogą uzyskać dostęp do wspólnej podstawy czasu za pośrednictwem mechanizmu NetTime. Umożliwia to spójne synchronizowanie transmisji danych i znakowanie czasowe danych procesowych.

Skalowalne rozwiązania

Producenci maszyn mogą wybierać między dwoma różnymi typami implementacji exOS. Programy Automation Runtime i Linux mogą być zainstalowane na tym samym urządzeniu, takim jak Automation PC, lub każdy na własnym, oddzielnym sprzęcie. Druga opcja pozwala na połączenie dowolnego komputera Automation PC firmy B&R z dowolnym sterownikiem X20.

Nowy system operacyjny (exOS) typu crossover umożliwia konstruktorom maszyn korzystanie z dowolnego kodu Linux’owego w systemie B&R.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ