Partner serwisu
08 kwietnia 2021

Transakcja warta miliardy koron czyni Orifarm największym duńskim przedsiębiorstwem

Kategoria: Aktualności

Transakcja Orifarm z japońskim gigantem farmaceutycznym Takeda została sfinalizowana. Dzięki temu Orifarm staje się największym dostawcą leków w Danii w oparciu o liczbę opakowań sprzedanych do aptek. Transakcja obejmuje dwa zakłady produkcyjne, 600 pracowników, ponad 110 leków i suplementów diety zmieniających właściciela w ramach jednej z największych transakcji fuzji i przejęć w Danii od lat. W ten sposób znane marki trafiają w duńskie ręce, tworząc jeszcze więcej miejsc pracy w Danii i zapewniając nowe możliwości biznesowe dla Orifarm. Wszystko to następuje w momencie, gdy Orifarm po raz kolejny publikuje najlepsze wyniki w historii spółki. 

Transakcja pomiędzy Takeda i Orifarm o wartości 4,6 mld DKK została zawarta 23 kwietnia 2020 r., a jej finalizacja zależna była od zgody regulatora, która została już wydana. Obecnie Orifarm jest już największym w Europie importerem równoległym produktów farmaceutycznych. Przejęcie potroi produkcję i sprzedaż leków generycznych dostępnych bez recepty i na receptę. Dzięki temu Orifarm staje się największym wytwórcą leków bez recepty oraz największym duńskim dostawcą leków w Danii w oparciu o liczbę opakowań sprzedanych do aptek.


„Ta transakcja ma dla nas znaczenie transformacyjne. Zapewnia dodatkową stabilność i daje nam znacznie większą kontrolę nad liniami produkcyjnymi” - mówi prezes Erik Sandberg, który oczekuje na możliwość powitania 600 nowych pracowników tuż po Wielkanocy.


Znane marki w duńskich rękach
Wśród 110 leków i suplementów nabywanych przez Orifarm znajduje się wiele znanych marek, takich jak Kodimagnyl, Pamol czy Zymelin.


„Pierwotnie Kodimagnyl i Pamol były markami należącymi do podmiotu z Danii. Teraz znów wracają do nas, a kiedy kupujemy je w aptece i w innych miejscach, możemy mieć pewność, że te marki znów przyczyniają się do tworzenia miejsc pracy i generowania wpływów z podatków w Danii. Myślę, że warto o tym wiedzieć" - dodaje Erik Sandberg.


Częścią transakcji były także produkty dobrze znane na rynku polskim: Amol, Vitabuerlecithin, Febrisan, Multisanostol.

150 nowych miejsc pracy w Danii
Zakup obejmuje dwa bardzo nowoczesne zakłady. Jednen znajduje się w Łyszkowicach w Polsce a drugi w Hobro, w sumie zatrudniają 600 pracowników i wciąż potrzeba ich więcej.


„Przyjmujemy pracowników produkcji i sprzedaży. Brakuje nam jednak personelu na wszystkich stanowiskach pomocniczych, które nie są częścią przejęcia. To samo w sobie tworzy 150 nowych miejsc pracy" - zauważa Erik Sandberg. Rekrutacja i zatrudnienie idą pełną parą, ponieważ siedziba główna w Odense została powiększona o 14 000 m2, a ponadto otwarto nowe biuro w Søborg na północ od Kopenhagi.


Historyczna transakcja dla Orifarm
Dla założyciela, właściciela i prezesa Orifarmu, Hansa Bøgh-Sørensena, transakcja ta ma historyczny wymiar.


„Uodparniamy Orifarm na wyzwania, jakie niesie przyszłość, umacniamy naszą silną pozycję na rynku skandynawskim, a jednocześnie znacząco rozwijamy działalność na północnoeuropejskich rynkach leków generycznych. Spodziewamy się wiele, zwłaszcza po Polsce, która jest dla nas nowym rynkiem" - zaznacza Hans Bøgh-Sørensen.


Zakład produkcyjny w Łyszkowicach zatrudniający 450 pracowników w znacznym stopniu zaspokoi potrzeby grupy Orifarm oraz dodatkowo oferuje produkcję kontraktową. Część komercyjna w Warszawie będzie sprzyjać szybkiej ekspansji na rynku polskim.
Po przejęciu zakładów od Takeda, Orifarm zatrudnia obecnie około 1900 osób, z czego około 450 pracuje w siedzibie głównej w Odense.


Najlepsze wyniki
Dobre wyniki Orifarm w ciągu ostatnich kilku lat przygotowały spółkę do dużego zakupu. Finalizacja transakcji zbiega się z publikacją sprawozdania finansowego Orifarm za rok 2020. Wyniki te są najlepsze w historii spółki. Przychody wzrosły do 1 115 mln EUR, co stanowi wzrost o 14% w stosunku do 2019 r. Zysk przed opodatkowaniem z wyłączeniem kosztów przejęcia wzrósł do 51,4 mln EUR, co stanowi wzrost o 12%.


„W 2019 roku osiągnęliśmy najlepszy wynik w 25-letniej historii spółki. Teraz udało nam się pobić ten wynik w bardzo wymagającym roku, który upłynął pod znakiem pandemii COVID-19. Jest to zasługa ogromnego i pełnego poświęcenia wysiłku wszystkich naszych pracowników. A ten wysiłek umożliwia firmie ciągły rozwój" - dodaje Erik Sandberg.

 

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ