Partner serwisu
27 kwietnia 2021

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące szczepień kobiet ciężarnych przeciwko COVID-19

Kategoria: Aktualności

Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) opublikowali stanowisko dotyczące szczepień kobiet ciężarnych przeciwko COVID-19, w którym stwierdzają, że szczepionki przeciw COVID19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym. Kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, co powinno skłaniać do wdrożenia profilaktyki tej choroby w formie szczepień.

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące szczepień kobiet ciężarnych przeciwko COVID-19

Eksperci PTGiP podkreślają, zże nie stwierdza się obecnie, zwiększonego ryzyka związanego ze szczepieniami przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży w porównaniu z pozostałą populacją osób w wieku prokreacyjnym, jak również nie ma danych o szkodliwym działaniu szczepionki na rozwój płodu od momentu zapłodnienia. Nie stwierdzono również niepokojących działań po szczepieniu przeciw COVID-19 kobiet w ciąży, realizowanych którąkolwiek z dostępnych na rynku szczepionek.

Eksperci zalecają aby każdy przypadek szczepień kobiety w ciąży konsultować z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę. Lekarze położnicy powinni przedstawiać kobietom ciężarnym dostępne merytoryczne informacje nt. szczepień przeciw COVID-19.

Dostępne dane na temat bezpieczeństwa szczepień przeciw COVID-19 kobiet w ciąży pochodzą głównie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zaszczepiono 90 000 kobiet w ciąży (głównie szczepionkami mRNA Pfizer-BioNTech i Moderna). Konsekwentnie eksperci potwierdzają, że szczepienia przeciw COVID-19 kobiet w ciąży są bezpieczne i potrzebne.

Eksperci PTGiP opierają swoje stanowisko na podstawie analizy opublikowanych danych światowych, jak również własnych badań i obserwacji.

Stanowiska światowych ekspertów z zakresu położnictwa i ginekologii dotyczące szczepień kobiet w ciąży przeciwko COVID-19:

The American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) podkreśla, że tak w przypadku szczepionek mRNA jak i wektorowych, znany jest profil bezpieczeństwa szczepionek przeciw COVID-19 podawanych kobietom w ciąży. Jednak ze względu na zdecydowanie większą liczbę danych dotyczących bezpieczeństwa szczepionek mRNA pochodzących z danych obserwacyjnych i nadzoru nad niepożądanymi odczynami poszczepiennymi kobiet w ciąży, ta grupa szczepionek jest preferowana do zastosowania w pierwszej kolejności w walce z pandemią COVID19 u kobiet ciężarnych.  (ACOG Vaccinating Pregnant and Lactating Patients Against COVID-19).

Brytyjski Komitet ds. Szczepień (Joint Committee on Vaccination and Immunisation (JCVI) zaleca aby ciężarne były szczepione przeciw COVID-19 w tym samym czasie co reszta populacji, jak tylko pojawia się możliwość szczepienia, np. wg. rocznika lub grupy ryzyka/grupy zawodowej. Eksperci brytyjscy podkreślają również znaczenie danych dotyczących nadzoru nad bezpieczeństwem szczepień przeciw COVID-19 kobiet w ciąży szczepionkami mRNA.

Centers for Disease Control and Prevention. Ocena bezpieczeństwa szczepionek prowadzona w ramach nadzoru realizowanego programu szczepień przeciw COVID-19 w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że u zaszczepionych około 90 000 kobiet w ciąży (głównie szczepionkami mRNA Pfizer-BioNTech i Moderna) nie wystąpiły niepokojące objawy po szczepieniu (Preliminary Findings of mRNA Covid-19 Vaccine Safety in Pregnant PersonsTom T Shimabukuro, Shin Y Kim, Tanya R Myers et al .N Engl J Med 2021 Apr 21).

Society for Maternal Fetal Medicine (SMFM).

Royal College of Obstetricians &Gynaecologists (RCOG).

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ