Partner serwisu

Każdy może być ukarany

Kategoria: Prawo

Jak wiadomo prowadzenie reklamy produktów leczniczych obwarowane jest szeregiem ograniczeń. Niektórzy jednak próbują wyciągać wniosek, że przepisy Prawa farmaceutycznego dotyczą tylko firm farmaceutycznych a nie niezależnych od nich osób trzecich. Czy słusznie?

 

Każdy może być ukarany

O tym, że ograniczenia dotyczące prowadzenia reklamy leków stosują się do wszystkich osób, które taką reklamę prowadzą, przypomina co jakiś czas Główny Inspektor Farmaceutyczny poprzez swoje decyzje. Ostatnia taka decyzja z 19 lutego 2014 r. dotyczyła agencji marketingowej, która stała za emisją krótkiego filmu „Pacjenci Wykluczeni”, która miała miejsce podczas koncertu w Sali Kongresowej w Warszawie. Filmem zainteresował się GIF z uwagi na to, że kilkakrotnie zostały w nim wymienione nazwy leków na receptę, stosowane w leczeniu schorzeń nowotworowych. Firma broniła się twierdzeniem, że jako agencja marketingowa nie podlega kompetencjom Inspekcji Farmaceutycznej. GIF jednak nie podzielił tej argumentacji, twierdząc, że jako organ obowiązany do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem przepisów dotyczących reklamy leków, ma kompetencje do prowadzenia postępowań w stosunku do każdego podmiotu prowadzącego taką reklamę. Taką tezę potwierdził również unijny Trybunał Sprawiedliwości w wyroku C-421/07 Damgaard.

Pamiętać zatem należy, że każdy podmiot publikujący/emitujący jakiekolwiek treści związane z lekami – np. wydawnictwo, portal internetowy, bloger czy nawet teatr jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ograniczających prowadzenie reklamy leków. Jest to o tyle ważne, że egzekwowaniem przepisów Prawa farmaceutycznego – poza samą inspekcją farmaceutyczną – zajmują się również organy ścigania, jako że prowadzenie reklamy leków przez podmiot nieuprawniony jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny.

 

Wojciech Olszewski
Associate w zespole Prawa Farmaceutycznego i Sporów IP kancelarii Dentons

Fot.: zasoby własne autora

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ