Partner serwisu
24 listopada 2021

Johnson & Johnson ogłasza złożenie wniosku do Europejskiej Agencji Leków w sprawie stosowania szczepionki Janssen przeciwko COVID-19 jako dawki przypominającej

Kategoria: Aktualności

Dane zawarte we wniosku dowodzą, że dawka przypominająca (druga dawka) zwiększyła ochronę przed objawową (umiarkowaną do ciężkiej/krytycznej) postacią COVID-19: na świecie do 75%, a w Stanach Zjednoczonych do 94%[i].

 

 

Johnson & Johnson ogłasza złożenie wniosku do Europejskiej Agencji Leków w sprawie stosowania szczepionki Janssen przeciwko COVID-19  jako dawki przypominającej

Znaczący wzrost odpowiedzi immunologicznej w przypadku podania dawki przypominającej (drugiej dawki) odnotowano po dwóch miesiącach (i dłużej) 1.

Badania kliniczne dowodzą trwałej odpowiedzi immunologicznej po podaniu pojedynczej dawki szczepionki Johnson & Johnson[1].

Johnson & Johnson ogłosił, że firma przedłożyła Europejskiej Agencji Leków (EMA) dane uzasadniające stosowanie dawki przypominającej (drugiej dawki) szczepionki Janssen przeciwko COVID-19 u osób w wieku 18 lat i starszych.

Kompleksowy pakiet danych obejmuje informacje dot. ponad 14 tys. osób dorosłych, które otrzymały drugą dawkę szczepionki COVID-19 bądź placebo (tzw. leczenie pozorowane) dwa miesiące po podaniu dawki początkowej[2]. Dane wykazują, że szczepionka przeciwko COVID-19 zapewnia ochronę przed chorobą, gdy jest podawana jako pojedyncza dawka1. Gdy jest podawana jako dawka przypominająca (druga dawka), siła ochrony jeszcze bardziej wzrasta – szczególnie przed objawową postacią COVID-191.

- Dane dowodzą, że nasza szczepionka COVID-19 zapewnia skuteczną ochronę – zarówno gdy jest podana w jednej dawce, jak i w dawce uzupełniającej. Wtedy siła ochrony znacząco rośnie – podkreśla dr Paul Stoffels, wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego i dyrektor naukowy w Johnson & Johnson. – Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie rozmów z Europejską Agencją Leków i innymi organami służby zdrowia, aby wesprzeć ich decyzje dotyczące dawek przypominających. Warto w tym miejscu podkreślić, że pojedyncza dawka naszej szczepionki przeciwko COVID-19 nadal odgrywa kluczową rolę w globalnej walce z pandemią. Nie mamy najmniejszych wątpliwości co do korzyści, jakie nasza szczepionka zapewnia milionom ludzi na całym świecie.

W nadchodzących tygodniach spodziewane jest wydanie decyzji przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) z pozytywną rekomendacją dla stosowania szcze­pionki Johnson & Johnson jako dawki przypominającej.

.

# # #

O Johnson & Johnson

W Johnson & Johnson wierzymy, że zdrowie jest podstawą życia, rozwoju społeczności i postępu. Dlatego od ponad 130 lat dążymy do tego, aby ludzie mogli cieszyć się dobrym zdrowiem na każdym etapie życia i w każdym wieku. Dziś, jako największa firma w branży ochrony zdrowia o najszerszym zakresie działalności na świecie, zobowiązujemy się do wykorzystania naszego zasięgu i skali dla dobra ludzkości. Dążymy do tego, aby leki były dostępne w przystępnej cenie i aby każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, mógł cieszyć się zdrowym ciałem i duchem. Łączymy nasze zaangażowanie, naukę i innowacyjność, aby trwale zmienić przyszłość zdrowia ludzkości.

O Janssen

W Janssen tworzymy przyszłość, w której choroby będą należały do przeszłości. W Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson niestrudzenie pracujemy nad tym,
aby taka przyszłość stała się rzeczywistością dla pacjentów na całym świecie. Chcemy
to osiągnąć, wykorzystując do walki z chorobami zdobycze nauki, poprawiając dostęp
do leczenia dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i okazując serce zwłaszcza
w najtrudniejszych sytuacjach. Skupiamy się na tych obszarach medycyny, w których możemy dokonać największych zmian. Są to choroby układu krążenia i metaboliczne, choroby immunologiczne, choroby zakaźne i szczepionki, psychiatria, onkologia i nadciśnienie płucne. Obserwuj nas na @JanssenPolska.

Źródła:

[1] Barouch DH, et al. Durable Humoral and Cellular Immune Responses 8 Months after Ad26.COV2.S Vaccination. NEJM. 2021;DOI: 10.1056/NEJMc2108829. Materiał dostępny pod adresem: https://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJMc2108829. Dostęp: listopad 2021.

[2] EMA. EMA evaluating data on booster dose of COVID-19 Vaccine Janssen. Materiał dostępny pod adresem: https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-evaluating-data-booster-dose-covid-19-vaccine-janssen. Dostęp: listopad 2021.

 

 

 

[i] FDA. Vaccines and Related Biological Products Advisory Committee - 14-15 października 2021 (prezentacja). Materiał dostępny pod adresem: https://www.fda.gov/media/153129/download. Dostęp: listopad 2021.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ