Partner serwisu
10 marca 2022

Szczepienia dzieci uchodźców z Ukrainy zgodnie z PSO

Kategoria: Aktualności

Zgodnie z komunikatem Ministra Zdrowia z dnia 08.03.2022 r. świadczenia związane z wykonaniem szczepień ochronnych u dzieci, które przekroczyły granice Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, powinny być wykonywane w ramach kalendarza szczepień ochronnych (Program Szczepień Ochronnych – PSO na 2022 r.) w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Szczepienia dzieci uchodźców z Ukrainy zgodnie z PSO

Dzieci przebywające na terenie Polski w związku z wojną w Ukrainie powinny być szczepione w ramach aktualnego Programu Szczepień Ochronnych (PSO) z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach (szczepienia bezpłatne).

Szczepienia powinny być realizowane wg Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz) ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia.

Szczepienia powinny być prowadzone wg następujących zasad:

  • osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres krótszy niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w Programie Szczepień Ochronnych jako obowiązkowe dla obywateli RP, z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.
  • szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych są obowiązkowe dla dzieci urodzonych na terenie RP.
  • szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna) powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.
  • szczepienia są dokumentowane w karcie uodpornienia lub w e-Karcie Szczepień, Książeczce Szczepień oraz dokumentacji medycznej.
  • o rozpoczęciu, kontynuacji lub uzupełnieniu realizacji szczepień ochronnych z PSO na 2022 r., w tym o terminach szczepień decyduje każdorazowo lekarz POZ sprawujący opiekę nad dzieckiem, zgodnie z opracowanym Indywidualnym Kalendarzem Szczepień (IKSz).

Osoby poniżej 19 r.ż. przebywające na terytorium RP powyżej trzech miesięcy są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.

Komunikat w sprawie realizacji szczepień ochronnych u dzieci, które przekroczyły granice Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. 08.03.2022.

Program Szczepień Ochronnych obowiązujący w Polsce

Program Szczepień Ochronnych obowiązujący w Ukrainie

Więcej https://szczepienia.pzh.gov.pl/

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf/zd. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ