Partner serwisu
27 stycznia 2023

Czy warto myć zęby szczoteczką soniczną?

Kategoria: Aktualności

Lekarze stomatolodzy są zgodni co do tego, że codzienne oczyszczanie zębów i jamy ustnej przy użyciu szczoteczki manualnej to zdecydowanie za mało, aby w prawidłowy sposób zadbać o higienę. Na rynku dostępne są szczoteczki soniczne, które cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dentystów, jak i ich pacjentów. Czy warto zdecydować się na ich zakup?

Czy warto myć zęby szczoteczką soniczną?

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna emituje fale dźwiękowe, które wprawiają w drgania włókna główki. W zależności od modelu, wykonuje ona od 31 do nawet 60 tysięcy obrotów na minutę. Wprawiają one w ruch cząsteczki śliny, która łączy się z pastą do zębów, tworząc bąbelki. Te natomiast przedostają się nawet w trudno dostępne miejsca, na przykład pomiędzy zęby. Działają również na całej długości linii dziąseł, czyniąc szczotkowanie efektywniejszym. Szacuje się, że 2-3 minuty pracy szczoteczki sonicznej odpowiadają rezultatom, jakie można osiągnąć po miesiącu użytkowania szczoteczki manualnej.

Nowoczesne szczoteczki soniczne - czym się charakteryzują?

Producenci szczoteczek sonicznych wykorzystują innowacyjne technologie, tak aby oczyszczanie całej jamy ustnej było jeszcze efektywniejsze. Marka Oclean ma w swojej ofercie modele wyposażonych w timer, który pokazuje, jak długo trzeba szczotkować zęby. Są to m.in.:

Oclean X Pro: https://oclean.pl/sklep/szczoteczki-soniczne-100/szczoteczka-oclean-x-pro/

Oclean X10: https://oclean.pl/sklep/szczoteczki-soniczne-100/szczoteczka-oclean-x10/

Oclean X Pro Elite: https://oclean.pl/sklep/szczoteczki-soniczne-100/szczoteczka-oclean-x-pro-elite/

Oclean X Pro Digital: https://oclean.pl/sklep/szczoteczki-soniczne-100/szczoteczka-oclean-x-pro-digital-2/

Inne tego typu szczoteczki posiadają wbudowany czujnik nacisku, który sprawdza się zwłaszcza przy nadwrażliwości zębów oraz problemach ze szkliwem. Dzięki niemu można regulować siłę nacisku szczoteczki w taki sposób, aby jednocześnie zadbać o higienę jamy ustnej i nie uszkodzić szkliwa bądź dziąseł. Coraz częściej szczotki soniczne wyposażone są w technologię Bluetooth, która umożliwia połączenie ich z aplikacją w smartfonie. Za jej pomocą można śledzić, które obszary wymagają dokładniejszego oczyszczenia.

Jakie efekty przynosi stosowanie szczoteczki sonicznej?

Szczoteczki soniczne pozwalają precyzyjnie usuwać resztki pożywienia, bakterie oraz inne drobnoustroje z obszaru jamy ustnej. Ponadto umożliwiają:

  • usuwanie płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł,
  • oczyszczanie języka,
  • ochronę szkliwa,
  • ochronę dziąseł.

Co ważne, szczotka soniczna okazuje się niezwykle pomocna po różnego rodzaju zabiegach dentystycznych, począwszy od uzupełniania drobnych ubytków na wybielaniu skończywszy. Dzięki niej nie trzeba rezygnować z higienizacji jamy ustnej przy jednoczesnym zachowaniu pożądanych efektów prac stomatologicznych. 

Szczoteczka soniczna - o czym warto pamiętać w kontekście jej codziennego użytkowania?

Szczoteczki soniczne stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby zadbać o higienę całej jamy ustnej w sposób, który nie wymaga od nich większego wysiłku. Niemniej jednak warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z codziennym użytkowaniem szczoteczki. Przede wszystkim należy wymieniać jej główkę co około 3 miesiące bądź w przypadku, gdy jej zużycie jest zauważalne. Szczotkowanie nie zastępuje w pełni innych zabiegów higienizacyjnych, na przykład nitkowania czy przepłukiwania jamy ustnej. W celu uzyskania optymalnych efektów, należy myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie przez około 2 minuty. Stomatolodzy rekomendują, aby szczoteczki sonicznej nie używały dzieci, które nie ukończyły 6. roku życia - czasami granica ta przesuwa się nawet do 10-tych urodzin. Dzieci w tym wieku dopiero uczą się prawidłowej techniki mycia zębów, ponadto nieodpowiednie stosowanie szczoteczki sonicznej mogłoby doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Urządzenia mogą natomiast używać dorośli, bez względu na stan zdrowia jamy ustnej. 

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ