Partner serwisu
02 marca 2023

Projekt PERCH ma pomóc krajom UE w realizacji strategii „90-70-90” dotyczącej eliminacji raka szyjki macicy

Kategoria: Aktualności

W ramach projektu PERCH (PartnERship to Contrast HPV) 18 krajów europejskich i 34 organizacje partnerskie współpracują w celu zwiększenia stanu zaszczepienia przeciw HPV, szczególnie w regionach o niskiej akceptacji szczepień oraz optymalizacji gromadzenia danych w celu monitorowania stanu zaszczepienia przeciw HPV i korzyści ze szczepień. W projekcie uczestniczy również NIZP PZH-PIB.

Projekt PERCH ma pomóc krajom UE w realizacji strategii „90-70-90” dotyczącej eliminacji raka szyjki macicy

Projekt finansowany jest przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Zdrowia i Cyfryzacji (HaDEA) na podstawie uprawnień delegowanych przez Komisję Europejską, realizowany w okresie listopad 2022 r. – kwiecień 2025 r.

Pomimo tego, że rak szyjki macicy jest nowotworem, któremu można zapobiegać przez szczepienia, nadal jest czwartym najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie i jednym z najczęstszych nowotworów u młodych kobiet.

W 2020 roku w Europie odnotowano 58 169 zachorowań na raka szyjki macicy i 25 989 zgonów. Standaryzowana wg wieku zapadalność i śmiertelność jest bardzo zróżnicowana w Europie, od mniej niż 5 przypadków na 100 000 kobiet, do powyżej 25 przypadków na 100 000 kobiet i śmiertelności od 1 zgonu na 100 000 kobiet do 10 zgonów na 100 000 kobiet.

Rakowi szyjki macicy można zapobiegać drogą szczepień przeciw HPV, jednak poziom zaszczepienia przeciw HPV jest w Europie zróżnicowany od mniej niż 5% do ponad 90%.

Zniwelowanie różnic w stanie zaszczepienia przeciw HPV w Europie dzisiaj, oznacza zlikwidowanie niedopuszczalnych różnic obciążenia rakiem szyjki macicy w całej Europie.

Głównym zadaniem projektu PERCH jest wsparcie europejskiego planu walki z rakiem poprzez wspieranie wysiłków państw członkowskich na rzecz rozszerzenia powszechnych szczepień przeciw HPV dziewcząt i chłopców w celu wyeliminowania raka szyjki macicy i innych nowotworów związanych z HPV w najbliższej dekadzie.

Cel ten będzie realizowany poprzez:

  • Poprawę zdolności państw członkowskich do planowania i wdrażania kampanii szczepień przeciw HPV poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
  • Poprawę danych i systemu monitorowania szczepień przeciw HPV i badań przesiewowych w kierunku HPV.
  • Zwiększenie wiedzy i świadomości na temat chorób związanych z HPV i profilaktyki w określonych grupach docelowych (nastoletnie dziewczęta i chłopcy).
  • Poprawę wiedzy i umiejętności pracowników ochrony zdrowia w zakresie komunikacji dotyczącej szczepień przeciw HPV.
źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ