Partner serwisu

RELACJA

Kategoria: VII Konferencja Naukowo-Techniczna „PRZEMYSŁ FARMACEUTYCZNY 2011”

Listopadowa konferencja „PRZEMYSŁ FARMACEUTYCZNY” organizowana przez BMP Sp. z o.o. stała się już tradycją.  W dniach 22-24 listopada 2011 w Rawie Mazowieckiej w hotelu Ossa odbyła się VII edycja tego wydarzenia. Po raz kolejny gościliśmy przedstawicieli krajowych zakładów farmaceutycznych, instytucji branżowych oraz firm oferujących produkty i usługi dla przemysłu. Wymieniali oni doświadczenia, poglądy, dyskutowali, integrowali się. Z ich wypowiedzi wynika, że było to kolejne udane spotkanie.
 

RELACJA

„Nowa” stolica polskiej farmacji

Przygotowania do jednego z najważniejszych w roku wydarzeń dla branży farmaceutycznej rozpoczęliśmy na kilka miesięcy przed konferencją. Stopniowo budowaliśmy program i szukaliśmy odpowiedniego miejsca spotkania. Najtrudniejszy był jednak wybór tzw. Honorowego Gospodarza. Na I edycji sympozjum w 2005 roku funkcję tę pełniła Pliva Kraków (dzisiaj Teva Operations Poland Sp. z o.o.). W kolejnych latach mieliśmy zaszczyt organizować konferencję z takimi zakładami farmaceutycznymi, jak: GlaxoSmithKline, Polfa Warszawa, PPF Hasco-Lek S.A., ADAMED oraz ZF Polpharma S.A. Za każdym razem współpraca układała się bardzo dobrze. Tak też było i przy okazji imprezy „PRZEMYSŁ FARMACEUTYCZNY 2011”, której Gospodarzem została Celon Pharma.

 Wycieczka techniczna

Konferencję rozpoczęliśmy od wycieczki technicznej po zakładzie Celon Pharma. W trakcie zwiedzania mieliśmy okazję zobaczyć dwa obiekty. Pierwszym było Centrum Badawczo-Rozwojowe w Łomiankach składające się z kilku laboratoriów, w których poszukiwane są potencjalne nowe molekuły. Produkcja farmaceutyków natomiast jest stopniowo przenoszona do Kazunia, gdzie znajduje się oddany do użytku w tym roku nowy zakład. Jego zwiedzanie stanowiło drugi etap wycieczki.


 Otwarcie konferencji

Uroczyste otwarcie sympozjum miało miejsce w Rawie Mazowieckiej w hotelu Ossa, gdzie gości przywitał prezes firmy – organizatora, Adam Grzeszczuk. Po jego wystąpieniu wykład prezentujący profil firmy Celon Pharma przedstawił jej założyciel – dr n. med. Maciej Wieczorek. „Celon Pharma posiada swój portfel generyczny, w tym linie psychiatryczną, onkologiczną, kardiologiczną oraz leki antywirusowe, ale przyszłość widzimy tak naprawdę w innowacjach” – mówił prezes Wieczorek. Głos zabrali także goście siedzący za stołem prezydialnym – przedstawiciele urzędów państwowych, organizacji zrzeszających ludzi z branży oraz pracownicy zakładów farmaceutycznych.

Celon Pharma powstała w 2002 roku. Początkowo skupiała się wyłącznie na rozwoju i wprowadzaniu na rynek leków generycznych. W 2006 roku rozpoczęła również badania nad molekułami innowacyjnymi. Dziś firma ma charakter biofarmaceutyczny i zajmuje się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem, a także promocją i sprzedażą produktów farmaceutycznych. W swoich laboratoriach zatrudnia ok. 45 naukowców korzystających z nowoczesnej aparatury badawczej. Dzięki temu może realizować projekty w poszukiwaniu związków niskocząsteczkowych oraz leków opartych o technologię interferencji RNA.

Program

Program konferencji został wysoko oceniony przez uczestników. Podzieliliśmy go na VI sesji wykładowych oraz 2 panele dyskusyjne – forum oraz debatę farmaceutyczną.

W trakcie bloków tematycznych prezentowano referaty techniczne dotyczące maszyn i urządzeń dla przemysłu farmaceutycznego, najnowszych technologii dla producentów leków, pakowania, etykietowania oraz logistyki i magazynowania. Poruszono również kluczowe dla farmacji kwestie zapewnienia najwyższej jakości i bezpieczeństwa produktów leczniczych oraz nowych wymagań dla wytwórców farmaceutyków i suplementów diety. Czas na zaprezentowanie swojej oferty mieli najwięksi dostawcy urządzeń, technologii i rozwiązań skierowanych dla przemysłu farmaceutycznego.

Forum farmaceutyczne

Dużym zainteresowaniem cieszyło się poprowadzone przez Cezarego Śledziewskiego, prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, forum farmaceutyczne, zatytułowane „Szanse i zagrożenia dla przemysłu farmaceutycznego w Polsce”. Wzięli w nim udział (w kolejności alfabetycznej): Maciej Adamkiewicz, Marek Gnyś prof. Zbigniew Edward Fijałek, Daniel Gralak, Barbara Misiewicz-Jagielak oraz dr n. med. Maciej Wieczorek.
W trakcie dyskusji podkreślono znaczenie przemysłu farmaceutycznego dla polskiej gospodarki. Jako szanse dla rozwoju branży wymieniono dobrze wykształcony, profesjonalny personel zarządzany przez doświadczonych menadżerów, produkcję wysokiej jakości leków, posiadanie know-how oraz szybko rosnące inwestycje B+R. Do głównych czynników zagrażających przemysłowi uczestnicy debaty zaliczyli przede wszystkim nową ustawę refundacyjną, a także brak odpowiedniej polityki rządu, rosnącą presję cenową, coraz większą biurokrację oraz niepokojącą jakość suplementów diety i wyrobów medycznych.

Debata farmaceutyczna

Dyskusja toczyła się również podczas debaty farmaceutycznej na temat innowacyjności branży farmaceutycznej. Prowadzącym panel był wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – dr Wojciech Kuźmierkiewicz. Uczestników debaty zapytał m.in. o to, czym jest innowacja, jakie będę kierunki rozwoju farmakoterapii, jak wyglądają sukcesy i porażki biotechnologii 25 lat po starcie, czy stare leki mogą się okazać skuteczniejsze oraz jak na innowacje może wpłynąć rozwój nowoczesnych dziedzin nauki. Na te i inne pytania odpowiedzi starali się znaleźć ludzie nauki i przemysłu (w kolejności alfabetycznej): Maciej Adamkiewicz, prof. dr hab. Roman Józef Kaliszan, dr Piotr Lassota, mgr inż. Janusz Obukowicz, prof. dr hab. n. farm. Małgorzata Sznitowska oraz dr n. med. Maciej Wieczorek. Jest wiele barier innowacyjności – technologiczne, ludzkie, finansowe, prawne, ale innowacje są niezbędne do tego, by przemysł, również ten generyczny, mógł się rozwijać – takim zdaniem można podsumować dyskusję.

Uroczysta gala

Wiele rozmów kontynuowano w kuluarach i na kilkudziesięciu stoiskach wystawienniczych. Doskonałą okazją do bezpośrednich, nieskrępowanych kontaktów okazała się uroczysta kolacja połączona z galą Przemysłu Farmaceutycznego. Uświetnił ją występ Roberta Janowskiego, który zaprezentował nowe wykonanie znanych i lubianych utworów muzycznych.

W trakcie wieczoru wręczyliśmy pamiątkowe statuetki dla wszystkich, którzy czynnie zaangażowali się w organizację konferencji. Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować przybyłym gościom oraz – w sposób szczególny – firmom i instytucjom, które pomogły w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy: firmie Celon Pharma – Honorowemu Gospodarzowi, instytucjom patronującym: Narodowemu Instytutowi Leków, Polskiemu Związkowi Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Izbie Gospodarczej „Farmacja Polska”, Polskiemu Towarzystwu Farmaceutycznemu, Polskiej Izbie Opakowań, Instytutowi Farmaceutycznemu w Warszawie, Instytutowi Logistyki i Magazynowania, zakładom farmaceutycznym: ADAMED, Polfa Warszawa S.A., PPF Hasco-Lek S.A. oraz ZF Polpharma S.A., instytucjom współpracującym: Polskiemu Związkowi Producentów Leków Bez Recepty PASMI oraz Krajowej Radzie Suplementów Diety i Odżywek, sponsorom: Trade&Consult, MMR Consult, Mettler Toledo oraz Connectors Verbindungstechnik AG, a także partnerom wydarzenia: Grupie PharmaTECH i Centrali Farmaceutycznej CEFARM S.A.

* * *

VII Konferencja Naukowo-Techniczna „PRZEMYSŁ FARMACEUTYCZNY 2011” przeszła już do historii i zakończyła się sukcesem. Myślę, że przesadą nie będzie stwierdzenie, że w dniach 22-24 listopada to właśnie Rawa Mazowiecka stała się krajową stolicą farmacji. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń rozjechaliśmy się do domów i swoich zakładów pracy. Zapewne jeszcze długo będą trwały dyskusje i podsumowania. Mimo to, już dziś chcielibyśmy Państwa zaprosić na przyszłoroczne sympozja farmaceutyczne, które w 2012 roku BMP Sp. z o.o. będzie miała możliwość organizować wspólnie z zakładami ADAMED oraz Gedeon Richter. Do zobaczenia.

„PRZEMYSŁ FARMACEUTYCZNY 2011” w liczbach:

- Tegoroczna konferencja była 7 edycją wydarzenia.
- Zgromadziła ona 250 uczestników z 49 zakładów farmaceutycznych oraz 75 firm związanych z branżą.
- W trakcie 3 dni odbyło się 6 sesji wykładowych.
- Wygłoszono 44 wykłady, które trwały łącznie 700 minut.
- Odbyły się 2 panele dyskusyjne, forum i debata farmaceutyczna, w których wzięło udział 13 osób.
- Patronatu udzieliło 11 podmiotów.
- Sponsorami konferencji zostały 4 firmy.
- 2 firmy pełniły rolę partnerów wydarzenia.
- Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z ofertą firm prezentujących swoje produkty i usługi na 38 stoiskach wystawienniczych.
- Łączna powierzchnia stoisk wynosiła 140 m².

Honorowy Gospodarz Sponsorzy:

Partnerzy: Honorowy Patronat:

Patronat naukowy:

Współpraca: Patronat medialny:

Organizator

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ