Partner serwisu

RELACJA

Kategoria: III Konferencja Naukowo-Techniczna „Bezpieczny Produkt Farmaceutyczny 12-13 kwietnia 2011

Bezpieczny Produkt Farmaceutryczny - pod takim tytułem odbywała się w dniach 12-13 kwietnia 2011 w Warszawie wiosenna konferencja organizowana przez firmę BMP wspólnie z redakcją magazynu "Przemysł Farmaceutyczny". W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób związanych z branżą.

RELACJA

Rolę Honorowego Gospodarza imprezy objęła jedna z największych firm farmaceutycznych w Polsce - Polfa Warszawa S.A. Patronatu naukowego udzieliły: Narodowy Instytut Leków oraz Instytut Logistyki i Magazynowania, a we współpracę czynnie zaangażowały się: Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i Polska Izba Opakowań.

Uroczyste otwarcie konferencji poprowadził prezes firmy BMP Sp. z o.o. Adam Grzeszczuk. Głos zabrali również: prof. Małgorzata Sznitowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Ewa Małecka - dyrektor ds. marketingu w zakładzie Polfa Warszawa S.A., prof. Stefan Tyski ? przedstawiciel Narodowego Instytutu Leków oraz dr Wojciech Kuźmierkiewicz - wicedyrektor Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Założeniem konferencji było poruszenie kwestii związanych z bezpieczeństwem leków - od procesu ich wytwarzania przez pakowanie, aż po transport i magazynowanie. Przygotowano pięć specjalistycznych bloków tematycznych, w trakcie których przedstawiciele instytucji państwowych i krajowych zakładów farmaceutycznych zaprezentowali swoje referaty.

W pierwszym bloku tematycznym wykłady zaprezentowali specjaliści z zakresu mikrobiologii. Prof. Stefan Tyski szczególną uwagę zwrócił na problem tworzenia przez bakterie patogenne biofilmów. Wystąpienie m.in. na temat odpowiedzialności Osoby Wykwalifikowanej w zakładzie farmaceutycznym przygotowała dr Małgorzata Młynarczyk - dyrektor ds. jakości w stołecznej Polfie. Kwestii zapewniania najwyższej jakości farmaceutyków zadedykowany był drugi panel wykładowy. 
 
Intesującą koncepcję podejścia do jakości tzw. "Quality by Design" przedstawił dr Paweł Pietkiewicz z Polpharmy, natomiast Paweł Nidecki z krakowskiej Plivy zapoznał uczestników wykładu ze zmianami w zakresie GMP.

"Opakowania, etykiety, ulotki przyczyną błędów w farmakoterapii" - tak brzmiał temat referatu prof. Małgorzaty Sznitowskiej. Aspekty prawne, dotyczące problemów z oznakowaniem produktu leczniczego, zaprezentowała z kolei mec. Katarzyna Czyżewska. Niezbędnym elementem dla uzyskania najlepszej jakości produktu jest kontrola. Powinna ona być przeprowadzana na każdym etapie produkcji leków i obejmować również monitoring gotowych farmaceutyków. Taki temat wykładu podjął prof. Zbigniew Fijałek - dyrektor Narodowego Instytutu Leków. Ostatni blok tematyczny, odbywający się w drugim dniu konferencji, dotyczył bezpiecznego transportu i magazynowania w przemyśle farmaceutycznym. Rozpoczął się on referatem Dawida Dolińskiego z Instytutu Logistyki i Magazynowania, który przedstawił interesującą koncepcję efektywnej organizacji transportu, opartej na programie "Kassets". Na temat krytycznych punktów w zimnym łańcuchu dostaw referował Piotr Król, zajmujący się od kilkunastu lat transportem leków. Zagadnienia związane z odpowiednim magazynowaniem farmaceutyków przedstawił Krzysztof Biela.

Na konferencji nie zabrakło również firm oferujących produkty i rozwiązania dla przemysłu farmaceutycznego. Branża wymieniła doświadczenia, dyskutowała i integrowała się. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka techniczna do zakładu Polfy Warszawa S.A. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć wydział kontroli i pakowania ampułek.

* * *

 Serdecznie dziękujemy Honorowemu Gospodarzowi konferencji firmie Polfa Warszawa S.A. oraz partnerom wydarzenia - Centrali Farmaceutycznej Cefarm i firmie Medpack. Dziękujemy uczestnikom za liczne przybycie i za życzliwą, miłą atmosferę. Redakcja "Przemysłu Farmaceutycznego" pracuje już nad organizacją kolejnego spotkania - "Przemysł Farmaceutyczny 2011", które odbędzie się w listopadzie br. w Ożarowie Mazowieckim. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Honorowy Gospodarz


Partnerzy:

Współpraca:
Patronat naukowy:


 

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego


 

Polska Izba Opakowań


Patronat medialny:
Organizator

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ