Partner serwisu
13 lutego 2019

Celon Pharma na właściwej drodze po światowy rynek leku na depresję, którego wartość szacowana jest od 2,5 do 4 mld USD

Kategoria: Z życia branży

Międzynarodowi eksperci skupieni wokół FDA potwierdzili bezpieczeństwo i skuteczność esketaminy w leczeniu depresji lekoopornej jednobiegunowej, która może stać się pierwszą nowoczesną terapią dla chorych od 35 lat. Celon Pharma rozwija tą substancję w dwóch wskazaniach i jest już na etapie II fazy klinicznej.

Celon Pharma na właściwej drodze po światowy rynek leku na depresję, którego wartość szacowana jest od 2,5 do 4 mld USD

Panel niezależnych ekspertów skupiony wokół FDA, na podstawie wyników badania klinicznego przeprowadzonego przez firmę Johnsson&Johnsson, znaczącą przewagą głosów zarekomendował rejestrację leku opartego na esketaminie w leczeniu depresji lekoopornej jednobiegunowej. Oprócz możliwości uzyskania szybkiego efektu terapeutycznego, eksperci zwrócili uwagę na szansę znacznego zwiększenia dostępności terapii dotychczas stosowanej off label, dla pacjentów, bez dostępnej opcji terapeutycznej.

Dr Maciej Wieczorek: To bardzo dobre wieści i nie ukrywam, że czekaliśmy na nie. Rozwijana przez nas esketamina w podaniu inhalacyjnym znajduje się obecnie w II fazie badań klinicznych. Jesteśmy drugą na świecie, po J&J spółką, która rozwinęła esketaminę w leczeniu depresji. W odróżnieniu od naszego konkurenta, badanie poszerzyliśmy o depresję dwubiegunową. Planowana przez nas, inna, bo inhalacyjna droga podania, umożliwia wedle dostępnych danych naukowych lepszą depozycję leku i może przełożyć się również na jeszcze lepszy efekt terapeutyczny.

Wyniki dotychczasowych badań klinicznych esketaminy prowadzonych przez Celon Pharma potwierdziły brak wystąpienia zarówno ciężkich działań niepożądanych, jak i toksyczności rozwiniętej formulacji kandydata na lek. Objawy psychomimetyczne, które wystąpiły po podaniu leku, oceniane są, w zdecydowanej mierze, jako łagodne i utrzymywały się ok. pół godziny po podaniu leku.

Dodatkowo, pracujemy nad unikalnym rozwiązaniem opartym na e-smart technologii, które pozwoli lekarzowi na kontrolę przyjmowania leku przez pacjenta. Chcemy w ten sposób jeszcze lepiej niż nasz konkurent zaadresować potencjalne ryzyko niezgodnego ze wskazaniem użycia esketaminy.  – dodaje Maciej Wieczorek.

Szacunki ekspertów potwierdzają, że biorąc pod uwagę kondycję psychiczną społeczeństw, rynek leków przeciwdepresyjnych będzie jednym z najdynamiczniej rozwijających się w perspektywie kolejnej dekady, a sama wartość potencjalnego leku opartego na esketaminie może osiągnąć wartość  od 2,5 do 4 mld USD[1].

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ