Farmacja a środowisko
Gospodarka Obiegu Zamkniętego w branży farmaceutycznej, stosowanie technologii nowoczesnych i przyjaznych środowisku, monitorowanie procesu produkcji i jego wpływu na środowisko oraz własne źródła energii – czy warto inwestować? To tematy, o których rozmawiali przedstawiciele branży, a także eksperci podczas debaty Farmacja a środowisko, ktorą moderowała Aleksandra Kretkowska, CSR Consluting.
O tym, że kwestie środowiskowe nie były w czołówce istotnych zagadnień firm farmaceutycznych jeszcze parę lat temu mówił Tomasz Moys, Dyrektor Operacji Przemysłowych, Grupa Polpharma. Zaznaczył, że branża korzystała ze środowiska zgodnie z przepisami, nie koncentrując się tak mocno na jego ochronie.
Zrównoważone łańcuchy dostaw, neutralność klimatyczna to bardzo ważne tematy dla Polpharmy, o których opowiedziała Grażyna Kaczyńska. – W sierpniu rozpoczęliśmy projekt Green Polpharma, który ma dwa kierunki: opracowanie nowej, długofalowej strategii i celów w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz kontynuację programów dot. zrównoważonych łańcuchów dostaw (wybory zakupowe i wspieranie naszych dostawców w zakresie działania ograniczonego wpływ na środowisko) – powiedziała Kierownik Działu Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska, Zakłady Farmaceutyczne SA w Starogardzie, Polpharma. Temat, bardzo ważny, o którym mówiła Grażyna Kaczyńska, to także woda. – Chcielibyśmy zamknąć obiegi wody. Musimy zmienić cały model myślenia. Dla mnie najważniejsze w GOZ jest ekoprojektowanie – dodała.
Małgorzata Chamera, Specjalista ds. BHP w Anpharm, należącego do Grupy Servier mówiła o trosce o środowisko, bardziej odpowiedzialniej produkcji, praktykach konsumenckich i solidarności – obszarach, na które w firmie zwraca się największą uwagę. To istotna wielowymiarowa odpowiedzialność za to co robimy dzisiaj. Firma podejmuje wyzwania, które są przedmiotem długofalowych praktyk.
Beata Szatkowska, Starszy Specjalista ds. Szkoleń i Współpracy międzynarodowej, ekspert wod-kan, Gdańska Fundacja Wody, mówiła, że ważne jest dzisiaj dobre widzenie firm działających proekologicznie. Dlatego też obserwuje się zwiększone zainteresowanie firm tym tematem, mamy sporo takich współpracujących. Bardzo ważnym tematem jest Gospodarka Obiegu Zamkniętego. – Tutaj bardzo ważne są wskaźniki, które pomogą ocenić, jak dalece jest to już zaawansowany proces w danej firmie – mówiła. Kolejnym istotnym tematem, który poruszyła są farmaceutyki w wodach. Tutaj produkcja jest tym 1 etapem, gdzie mamy wpływ i możemy ograniczać ilość tych substancji w wodzie. Jeśli chodzi już o konsumenta i odpowiednie zarządzanie lekami, unieszkodliwianie odpadów – tutaj pozostaje nam tylko edukacja.
O potrzebie zmiany modelu biznesowego mówił Tomasz Moys, zaznaczając, że ważny jest pacjent i jego potrzeby – i to on powinien być w centrum uwagi, a nie ktoś kogo nazwalibyśmy konsumentem. Personalizacja zamiast masowości.
XVI Sympozjum Naukowo-Techniczne Jesienne Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego, z uwagi na sytuację epidemiczną, odbywa się w bieżącym roku jedynie w formule online (w dniach 29-30.10). Organizatorem spotkania jest firma BMP Sp. z o.o. – wydawca czasopisma "Przemysł Farmaceutyczny" oraz portali kierunekFARMACJA.pl i kierunekKOSMETYKI.pl
Honorowym Gospodarzem wydarzenia są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma w Starogardzie Gdańskim.
Komentarze