Partner serwisu
14 lutego 2020

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w 2019 roku?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekfarmacja.pl w  2019 roku.

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w 2019 roku?

Apteki oferują nam ogromną gamę specyfików,  a obok nazw mniej lub bardziej nam znanych leków, dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego i suplementów diety, pojawiły się wyroby medyczne. wzmiankowane kategorie produktów różnią się od siebie pod względem działania, skuteczności, a co jest istotne – regulacji prawnych.

Przygotowywanie leków cytostatycznych jest obowiązkiem aptek szpitalnych. Do usług farmaceutycznych należą  m.in. przygotowywanie leków w dawkach dziennych, w tym leków cytostatycznych. Przy wykonywaniu czynności fachowych w aptece (usług farmaceutycznych) mogą być zatrudnieni wyłącznie farmaceuci i technicy farmacji [1,2]. Przygotowane leki cytostatyczne muszą spełniać wymogi stawiane lekom parenteralnym i muszą być wykonywane zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP) [3,4].

Jednostka Innowacyjno-Wdrożeniowa Inwex zakończyła badania nad lekami przeciwnowotworowymi, m.in. na raka trzustki, macicy i prostaty. Jak mówi Remigiusz Szczepaniak z Inwexu, według wstępnych testów po 48 godzinach poziom komórek nowotworowych został zredukowany o 90 proc. Firma zapowiada w najbliższym czasie stworzenie działu R&D, który zajmie się komercjalizacją najnowszych produktów. Ze względu na wysoki koszt badań chce pozyskać wsparcie inwestorów, nie wyklucza też emisji papierów wartościowych.

Wydatki na leki skutecznie uszczuplają domowy budżet. Sprawa komplikuję się jeszcze bardziej w przypadku, gdy określone osoby zmuszone są do stałego przyjmowania medykamentów, z uwagi na występujące dolegliwości zdrowotne. Trzeba jednak pamiętać, iż częściową rekompensatą negatywnych skutków finansowych stałego przyjmowania produktów leczniczych może być skorzystanie z prawa do odliczenia wydatków z nimi związanych w ramach tzw. odliczeń podatkowych. Zatem kto i na jakich zasadach jest uprawniony do pomniejszenia należnego podatku?

W lipcu b.r. powołana została Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL); fundację (bo w takiej formie prawnej została utworzona polska NMVO) powołały dwie polskie organizacje przedsiębiorców (INFARMA oraz Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego) wraz ze Stowarzyszeniem Importerów Równoległych Produktów Leczniczych oraz Naczelną Izbą Aptekarską. Można zatem stwierdzić, że przygotowania do wdrożenia w Polsce NMVS, czyli Krajowego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków, weszły w decydującą fazę. Warto zatem przypomnieć, czym jest System i na czym będzie polegało jego wdrożenie.

Aby móc wprowadzić lek do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, musi on uzyskać najpierw pozwolenie na dopuszczenie. Procedura rejestracji produktu leczniczego podlega nie tylko rygorom prawnym, lecz także konieczne jest zachowanie standardów etycznych podczas prób klinicznych jeszcze przed rejestracją produktu leczniczego.

Chorzy na stwardnienie rozsiane czekają na wyrównanie dostępu do nowoczesnych terapii w II linii leczenia. Po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu pacjenci mają możliwość leczenia jedynie dwoma lekami z drugiej linii, podczas gdy w pierwszej linii dostępnych jest dziewięć preparatów. Chorych w walce z SM wspiera Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundacja „SM-Walcz o siebie”, które liczą na rozszerzenie opcji terapeutycznych w ramach leczenia stwardnienia rozsianego.

– W obecnej lokalizacji mamy już niewielkie możliwości rozwoju. Zakupiliśmy nowoczesny budynek przy ul. Bierutowskiej, który będziemy dostosowywać do potrzeb prowadzenia produkcji farmaceutycznej. Jest to projekt wieloetapowy i wieloletni  – mówi Andrzej Kuchno, dyrektor Wytwórni US Pharmacia.

Stale rośnie liczba osób cierpiących na alergię. Już niemal co drugi Polak skarży się na objawy takie jak katar, swędzenie spojówek, pokrzywka. Na szczęście, dzięki antyhistaminikom najnowszej generacji, walka z jej objawami nie musi oznaczać gorszej jakości życia i złego samopoczucia.

– Innowacyjność jest jednym z przywilejów firm generycznych, które funkcjonują na polskim rynku. Bardzo często barierę dostępu pacjenta do leków stanowi cena. W momencie wejścia leku generycznego i odpowiedniego podejścia firm generycznych do aktywności edukacyjnych, ta bariera znika – mówi Robert Łukawski, prezes zarządu, dyrektor generalny Zentiva Polska Sp. z o.o.

fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ